Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Egidio Negrin

Deceased

Bishop of Treviso


Events

DateAgeEventTitle
4 Apr 1907BornSanta Maria di Camisano
13 Jul 193023.3Ordained PriestPriest of Vicenza, Italy
24 May 195245.1AppointedArchbishop of Ravenna, Italy
29 Jun 195245.2Ordained BishopArchbishop of Ravenna, Italy
4 Apr 195649.0AppointedArchbishop (Personal Title) of Treviso, Italy
15 Jan 195850.8DiedBishop of Treviso, Italy

MicroData Summary for Egidio Negrin:
Archbishop Egidio Negrin (born , died ) Bishop of Treviso

  • a priest for 27.5 years
  • a bishop for 5.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 59

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013