Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dominic Dinh Mai Luong

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Orange in California, USA

Titular Bishop of Cebarades


Events

DateAgeEventTitle
20 Dec 1940Born
21 May 196625.4Ordained PriestPriest of Ðà Nẵng, Viet Nam
197635.0IncardinatedPriest of New Orleans, Louisiana, USA
25 Apr 200362.3AppointedAuxiliary Bishop of Orange in California, USA
25 Apr 200362.3AppointedTitular Bishop of Cebarades
11 Jun 200362.4Ordained BishopTitular Bishop of Cebarades
20 Dec 201575.0RetiredAuxiliary Bishop of Orange in California, USA
6 Dec 201776.9DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Orange in California, USA

MicroData Summary for Dominic Dinh Mai Luong
Bishop Dominic Dinh Mai Luong (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Orange in California

EventPlace
Birth PlaceMinh Cuong, Viet Nam
Ordained PriestOur Lady of Victory, Basilica, Lackawanna, NY
Ordained BishopSaint Columban, Church, Garden Grove
Death PlaceSt. Joseph, Hospital, Orange, Diocese of Orange in California

  • a priest for 51.5 years
  • a bishop for 14.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 172, Number 14,409
  • r: Bollettino, 20 Dec 2015
  • d: CB, 6 Dec 2017
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 234, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast