Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pedro Antônio Marchetti Fedalto

Archbishop Emeritus of Curitiba, Parana


Events

DateAgeEventTitle
11 Aug 1926 BornRondinha
6 Dec 195327.3Ordained PriestPriest
30 May 196639.8AppointedAuxiliary Bishop of Curitiba, Parana, Brazil
30 May 196639.8AppointedTitular Bishop of Castellum Tatroportus
28 Aug 196640.0Ordained BishopTitular Bishop of Castellum Tatroportus
28 Dec 197044.4AppointedArchbishop of Curitiba, Parana, Brazil
28 Feb 197144.5InstalledArchbishop of Curitiba, Parana, Brazil
19 May 200477.8RetiredArchbishop of Curitiba, Parana, Brazil

MicroData Summary for Pedro Antônio Marchetti Fedalto:
Archbishop Pedro Antônio Marchetti Fedalto (born ) Archbishop Emeritus of Curitiba

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Curitiba.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 130

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 27 Jun 2014