Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Wang Yu-jung

Bishop Emeritus of Taichung


Events

DateAgeEventTitle
27 Apr 1931 BornShanghai
24 Dec 195524.7Ordained PriestPriest of Taipei, Taiwan
1 Jul 197544.2AppointedAuxiliary Bishop of Taipei, Taiwan
1 Jul 197544.2AppointedTitular Bishop of Árd Sratha
22 Jul 197544.2Ordained BishopTitular Bishop of Árd Sratha
25 Jun 198655.2AppointedBishop of Taichung, Taiwan
25 Jun 200776.2RetiredBishop of Taichung, Taiwan

MicroData Summary for Joseph Wang Yu-jung:
Bishop Joseph Wang Yu-jung (born ) Bishop Emeritus of Taichung

Please contact the Bishop through the Diocese of Taichung.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 25 Jun 2007
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 142

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013