Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Louis Adhémar Lapierre, P.M.E. †

Deceased

Bishop of Siping [Szepingkai]


Events

DateAgeEventTitle
27 Jul 1880BornSaint-Hermas, Canada
8 Jul 190625.9Ordained PriestPriest
192140.4ProfessedPriest of Société des Missions-Étrangères
19 Feb 193049.6AppointedPrefect of Szepingkai, China
24 May 193251.8AppointedTitular Bishop of Cardicium
24 May 193251.8AppointedVicar Apostolic of Szepingkai [Siping], China
4 Aug 193252.0Ordained BishopTitular Bishop of Cardicium
11 Apr 194665.7AppointedBishop of Siping [Szepingkai], China
1 Dec 195272.3DiedBishop of Siping [Szepingkai], China

MicroData Summary for Joseph Louis Adhémar Lapierre:
Bishop Joseph Louis Adhémar Lapierre P.M.E. (born , died ) Bishop of Siping [Szepingkai]

  • a priest for 46.4 years
  • a bishop for 20.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • b: Annuario Pontificio, Year 1951
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1932, Number 48

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013