Catholic-Hierarchy DC

(Layman) Raymond John Lahey

Note/Previous Titular See: (dismissed from the clerical state)


Events

DateAgeEventTitle
29 May 1940 Born
13 Jun 196323.0Ordained PriestPriest of Saint John’s, Newfoundland, Canada
5 Jul 198646.1AppointedBishop of Saint George’s, Newfoundland, Canada
3 Aug 198646.1Ordained BishopBishop of Saint George’s, Newfoundland, Canada
5 Apr 200362.8AppointedBishop of Antigonish, Nova Scotia, Canada
12 Jun 200363.0InstalledBishop of Antigonish, Nova Scotia, Canada
26 Sep 200969.3ResignedBishop of Antigonish, Nova Scotia, Canada
16 Mar 201271.7Laicized

MicroData Summary for Raymond John Lahey
(Layman) Raymond John Lahey (born )

EventPlace
Birth PlaceSaint John’s, Newfoundland
Ordained BishopCorner Brook

  • a priest for 48.7 years (Laicized)
  • a bishop for 25.6 years (Laicized)
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 26 Sep 2009

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 13 Apr 2019

Quantcast