Catholic-Hierarchy DC

Bishop Richard Thomas McGrath

Deceased

Bishop Emeritus of Saint George’s, Newfoundland


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1912BornOderin, Placentia Bay
24 Jun 193624.0Ordained PriestPriest
1 Jun 197058.0AppointedBishop of Saint George’s, Newfoundland, Canada
22 Jul 197058.1Ordained BishopBishop of Saint George’s, Newfoundland, Canada
17 Jun 198573.0ResignedBishop of Saint George’s, Newfoundland, Canada
9 May 198774.9DiedBishop Emeritus of Saint George’s, Newfoundland, Canada

MicroData Summary for Richard Thomas McGrath:
Bishop Richard Thomas McGrath (born , died ) Bishop Emeritus of Saint George’s

  • a priest for 50.9 years
  • a bishop for 16.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013