Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Fermín Emilio Lafitte

Deceased

Archbishop of Buenos Aires

Vicar Apostolic of Argentina, Military


Events

DateAgeEventTitle
2 Nov 1888BornPeyrun, France
15 Aug 191122.8Ordained PriestPriest
7 Jul 192738.7AppointedBishop of Córdoba (Tucumán), Argentina
16 Oct 192739.0Ordained BishopBishop of Córdoba (Tucumán), Argentina
12 Nov 192739.0InstalledBishop of Córdoba (Tucumán), Argentina
20 Apr 193445.5AppointedArchbishop of Córdoba, Argentina
8 Jul 195768.7AppointedVicar Apostolic of Argentina, Military
20 Jan 195869.2AppointedCoadjutor Archbishop of Buenos Aires, Argentina
20 Jan 195869.2AppointedTitular Archbishop of Antiochia in Pisidia
25 Mar 195970.4SucceededArchbishop of Buenos Aires, Argentina
8 Aug 195970.8DiedArchbishop of Buenos Aires, Argentina

MicroData Summary for Fermín Emilio Lafitte:
Archbishop Fermín Emilio Lafitte (born , died ) Archbishop of Buenos Aires

  • a priest for 48.0 years
  • a bishop for 31.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1927, Number 58

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013