Catholic-Hierarchy DC

Bishop Filemón Francisco Castellano

Deceased

Bishop Emeritus of Lomas de Zamora, Argentina


Events

DateAgeEventTitle
30 Apr 1908Born
6 Jul 193022.1Ordained DeaconDeacon of Córdoba (Tucumán), Argentina
14 Sep 193022.3Ordained PriestPriest of Córdoba (Tucumán), Argentina
13 Mar 195748.8AppointedBishop of Lomas de Zamora, Argentina
19 May 195749.0Ordained BishopBishop of Lomas de Zamora, Argentina
29 Jun 195749.1InstalledBishop of Lomas de Zamora, Argentina
16 Apr 196354.9ResignedBishop of Lomas de Zamora, Argentina
16 Apr 196354.9AppointedTitular Bishop of Hadrianopolis in Pisidia
20 Dec 197062.6ResignedTitular Bishop of Hadrianopolis in Pisidia
27 Sep 198072.4DiedBishop Emeritus of Lomas de Zamora, Argentina

MicroData Summary for Filemón Francisco Castellano
Bishop Filemón Francisco Castellano (born , died ) Bishop Emeritus of Lomas de Zamora

EventPlace
Birth PlaceVilla Dolores, Diocese of Córdoba (Tucumán)
Ordained DeaconRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Ordained PriestVilla Dolores, Diocese of Córdoba (Tucumán)
Buried Place (Original)Villa Dolores, Archdiocese of Córdoba

  • a priest for 50.0 years
  • a bishop for 23.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • od/opd/loc: CB, 30 Jun 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 1 Jul 2019

Quantcast