Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas-Casimir-François de Ladoue

Deceased

Bishop of Nevers


Events

DateAgeEventTitle
23 Jul 1817BornSaint-Sever
19 Sep 184023.2Ordained PriestPriest
26 Jun 187355.9SelectedBishop of Nevers, France
25 Jul 187356.0ConfirmedBishop of Nevers, France
21 Sep 187356.2Ordained BishopBishop of Nevers, France
23 Jul 187760.0DiedBishop of Nevers, France

MicroData Summary for Thomas-Casimir-François de Ladoue:
Bishop Thomas-Casimir-François de Ladoue (born , died ) Bishop of Nevers

  • a priest for 36.8 years
  • a bishop for 3.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 416

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013