Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Marampudi Joji

Deceased

Archbishop of Hyderabad


Events

DateAgeEventTitle
7 Oct 1942BornBhimavaram
14 Dec 197129.1Ordained PriestPriest
21 Dec 199149.2AppointedBishop of Khammam, India
19 Mar 199249.4Ordained BishopBishop of Khammam, India
8 Nov 199654.0AppointedBishop of Vijayawada, India
29 Jan 200057.3AppointedArchbishop of Hyderabad, India
27 Aug 201067.8DiedArchbishop of Hyderabad, India

MicroData Summary for Marampudi Joji:
Archbishop Marampudi Joji (born , died ) Archbishop of Hyderabad

  • a priest for 38.7 years
  • a bishop for 18.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 131, Number 11,765
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015