Catholic-Hierarchy DC

Bishop Marian Jankowski

Deceased

Auxiliary Bishop of Siedlce

Titular Bishop of Diospolis in Thracia


Events

DateAgeEventTitle
8 Sep 1899BornGrabanów
8 Jan 192222.3Ordained PriestPriest
19 Jan 194848.4AppointedAuxiliary Bishop of Siedlce, Poland
19 Jan 194848.4AppointedTitular Bishop of Diospolis in Thracia
18 Apr 194848.6Ordained BishopTitular Bishop of Diospolis in Thracia
6 Jun 196262.7DiedAuxiliary Bishop of Siedlce, Poland

MicroData Summary for Marian Jankowski:
Bishop Marian Jankowski (born , died ) Auxiliary Bishop of Siedlce

  • a priest for 40.4 years
  • a bishop for 14.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 33

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013