Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Juan José Iriarte

Deceased

Archbishop Emeritus of Resistencia


Events

DateAgeEventTitle
13 Dec 1913BornBuenos Aires
20 Sep 194733.8Ordained PriestPriest
23 Oct 195743.9AppointedBishop of Reconquista, Argentina
27 Dec 195744.0Ordained BishopBishop of Reconquista, Argentina
12 Jan 195844.1InstalledBishop of Reconquista, Argentina
28 Feb 198470.2AppointedArchbishop of Resistencia, Argentina
9 Nov 199177.9RetiredArchbishop of Resistencia, Argentina
16 Aug 199985.7DiedArchbishop Emeritus of Resistencia, Argentina

MicroData Summary for Juan José Iriarte:
Archbishop Juan José Iriarte (born , died ) Archbishop Emeritus of Resistencia

  • a priest for 51.9 years
  • a bishop for 41.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013