Catholic-Hierarchy DC

Antonio Cardinal Innocenti


Prefect Emeritus of the Congregation for the Clergy

Cardinal-Priest of Santa Maria in Aquiro


23 Aug 1915BornPoppi
17 Jul 193822.9Ordained PriestPriest of Firenze {Florence}, Italy
15 Dec 196752.3AppointedTitular Archbishop of Aeclanum
15 Dec 196752.3AppointedApostolic Nuncio to Paraguay
18 Feb 196852.4Ordained BishopTitular Archbishop of Aeclanum
26 Feb 197357.5AppointedSecretary of the Congregation of the Discipline of the Sacraments
4 Oct 198065.1AppointedApostolic Nuncio to Spain
25 May 198569.7AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Aquiro
25 May 198569.7Elevated to Cardinal
9 Jan 198670.3AppointedPrefect of the Congregation for the Clergy
8 Oct 198873.1AppointedPresident of the Pontifical Commission of Preserving the Church’s Patrimoney of Art and History
1 Jul 199175.8AppointedPresident of the Pontifical Commission “Ecclesia Dei”
16 Dec 199580.3RetiredPresident of the Pontifical Commission “Ecclesia Dei”
29 Jan 199680.4AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Aquiro
6 Sep 200893.0DiedPresident Emeritus of the Pontifical Commission “Ecclesia Dei”

MicroData Summary for Antonio Innocenti:
Antonio Cardinal Innocenti (born , died ) Prefect Emeritus of Clergy

  • a priest for 70.1 years
  • a bishop for 40.5 years
  • a cardinal for 23.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

  • d: CB
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 195, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)


Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches


About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 11 Nov 2015