Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Magnoni

Deceased

Apostolic Pro-Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of

Titular Archbishop of Boseta


Events

DateAgeEventTitle
13 Jun 1919BornNonantola, Italy
11 Apr 194323.8Ordained PriestPriest
24 Apr 198060.9AppointedTitular Archbishop of Boseta
24 Apr 198060.9AppointedApostolic Pro-Nuncio to New Zealand
24 Apr 198060.9AppointedApostolic Pro-Nuncio to Fiji, Pacific (Oceania)
1 Jun 198061.0Ordained BishopTitular Archbishop of Boseta
22 Jul 198970.1AppointedApostolic Pro-Nuncio to Egypt, Arab Republic of
18 Mar 199575.8RetiredApostolic Pro-Nuncio to Egypt, Arab Republic of
18 Mar 200787.8DiedApostolic Pro-Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of

MicroData Summary for Antonio Magnoni:
Archbishop Antonio Magnoni (born , died ) Apostolic Pro-Nuncio Emeritus of Egypt, Arab Republic of

  • a priest for 63.9 years
  • a bishop for 26.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013