Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ricardo Guízar Díaz

Deceased

Archbishop Emeritus of Tlalnepantla, México


Events

DateAgeEventTitle
26 Feb 1933BornColonia del Valle
26 Oct 195825.6Ordained PriestPriest of Puebla de los Ángeles, Puebla, México
30 May 197037.2AppointedAuxiliary Bishop of Puebla de los Ángeles, Puebla, México
30 May 197037.2AppointedTitular Bishop of Nona
24 Aug 197037.4Ordained BishopTitular Bishop of Nona
9 Dec 197744.7AppointedAuxiliary Bishop of Aguascalientes, México
3 Nov 198451.6AppointedBishop of Atlacomulco, México, México
27 Dec 198451.8InstalledBishop of Atlacomulco, México, México
14 Aug 199663.4AppointedArchbishop of Tlalnepantla, México, México
12 Sep 199663.5InstalledArchbishop of Tlalnepantla, México, México
5 Feb 200975.9RetiredArchbishop of Tlalnepantla, México, México
4 Dec 201582.7DiedArchbishop Emeritus of Tlalnepantla, México, México

MicroData Summary for Ricardo Guízar Díaz:
Archbishop Ricardo Guízar Díaz (born , died ) Archbishop Emeritus of Tlalnepantla

  • a priest for 57.1 years
  • a bishop for 45.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 5 Feb 2009
  • d: CB, 4 Dec 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.1.0, 17 Nov 2015; Data: 5 Dec 2015