Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jorge Martínez Martínez

Deceased

Auxiliary Bishop of México, Federal District

Titular Bishop of Macomades Rusticiana


Events

DateAgeEventTitle
23 Oct 1917BornMexico
26 Oct 195841.0Ordained PriestPriest
5 Jun 197153.6AppointedAuxiliary Bishop of México, Federal District
5 Jun 197153.6AppointedTitular Bishop of Macomades Rusticiana
16 Jul 197153.7Ordained BishopTitular Bishop of Macomades Rusticiana
1 Aug 199476.8DiedAuxiliary Bishop of México, Federal District

MicroData Summary for Jorge Martínez Martínez:
Bishop Jorge Martínez Martínez (born , died ) Auxiliary Bishop of México

  • a priest for 35.8 years
  • a bishop for 23.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013