Catholic-Hierarchy DC

Bishop João (Giovanni) Gazza, S.X. †

Deceased

Bishop Emeritus of Aversa


Events

DateAgeEventTitle
19 Jul 1924BornParma, Italy
29 Jun 194924.9Ordained PriestPriest of Xaverian Missionary Fathers
12 Nov 196238.3AppointedPrelate of Abaeté do Tocantins, Para, Brazil
12 Nov 196238.3AppointedTitular Bishop of Circesium
8 Dec 196238.3Ordained BishopTitular Bishop of Circesium
3 Jun 196641.8AppointedSuperior General of Xaverian Missionary Fathers
19 Sep 196642.1ResignedPrelate of Abaeté do Tocantins, Para, Brazil
1977²52.4ResignedSuperior General of Xaverian Missionary Fathers
24 Nov 198056.3AppointedBishop of Aversa, Italy
27 Mar 199368.6ResignedBishop of Aversa, Italy
6 Dec 199874.3DiedBishop Emeritus of Aversa, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for João (Giovanni) Gazza:
Bishop João (Giovanni) Gazza S.X. (born , died ) Bishop Emeritus of Aversa

  • a priest for 49.4 years
  • a bishop for 35.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 183

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015