Catholic-Hierarchy DC

James Darcy Cardinal Freeman

Deceased

Archbishop Emeritus of Sydney

Cardinal-Priest of Santa Maria “Regina Pacis” in Ostia mare


Events

DateAgeEventTitle
19 Nov 1907BornAnnandale
13 Jul 193022.6Ordained PriestPriest of Sydney, Australia
9 Dec 195649.0AppointedAuxiliary Bishop of Sydney, Australia
9 Dec 195649.0AppointedTitular Bishop of Hermopolis Parva
24 Jan 195749.1Ordained BishopTitular Bishop of Hermopolis Parva
18 Oct 196860.9AppointedBishop of Armidale, Australia
9 Jul 197163.6AppointedArchbishop of Sydney, Australia
5 Mar 197365.2Elevated to Cardinal
5 Mar 197365.2AppointedCardinal-Priest of Santa Maria “Regina Pacis” in Ostia mare
12 Feb 198375.2RetiredArchbishop of Sydney, Australia
16 Mar 199183.3DiedArchbishop Emeritus of Sydney, Australia

MicroData Summary for James Darcy Freeman
James Darcy Cardinal Freeman (born , died ) Archbishop Emeritus of Sydney

  • a priest for 60.6 years
  • a bishop for 34.1 years
  • a cardinal for 18.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 126
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 126
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 31 May 2016