Catholic-Hierarchy DC

Bishop Patrick Laurence Murphy

Deceased

Bishop Emeritus of Broken Bay


Events

DateAgeEventTitle
28 Oct 1920BornEastwood
22 Jul 194423.7Ordained PriestPriest of Sydney, Australia
20 Dec 197656.1AppointedAuxiliary Bishop of Sydney, Australia
20 Dec 197656.1AppointedTitular Bishop of Aquae in Numidia
22 Jan 197756.2Ordained BishopTitular Bishop of Aquae in Numidia
8 Apr 198665.4AppointedBishop of Broken Bay, Australia
28 May 198665.6InstalledBishop of Broken Bay, Australia
9 Jul 199675.7RetiredBishop of Broken Bay, Australia
18 Mar 200786.4DiedBishop Emeritus of Broken Bay, Australia

MicroData Summary for Patrick Laurence Murphy:
Bishop Patrick Laurence Murphy (born , died ) Bishop Emeritus of Broken Bay

  • a priest for 62.7 years
  • a bishop for 30.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 126
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 13 Nov 2013