Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ange-Auguste Faisandier, S.J. †

Deceased

Bishop Emeritus of Trichinopoly

Titular Bishop of Elatea


Events

DateAgeEventTitle
30 Jun 1853BornCoubon, France
30 Mar 190955.8AppointedCoadjutor Bishop of Trichinopoly, India
30 Mar 190955.8AppointedTitular Bishop of Dodona
27 Jun 190956.0Ordained BishopTitular Bishop of Dodona
19 Dec 191360.5SucceededBishop of Trichinopoly, India
24 Sep 193481.2RetiredBishop of Trichinopoly, India
24 Sep 193481.2AppointedTitular Bishop of Elatea
25 May 193581.9DiedBishop Emeritus of Trichinopoly, India

MicroData Summary for Ange-Auguste Faisandier:
Bishop Ange-Auguste Faisandier S.J. (born , died ) Bishop Emeritus of Trichinopoly

  • a bishop for 25.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1909, Number 37

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013