Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Louis-Antoine-Joseph Coudert, O.M.I. †

Deceased

Vicar Apostolic of Whitehorse, Yukon

Titular Bishop of Rhodiapolis


Events

DateAgeEventTitle
9 Aug 1895BornMenat, France
2 Nov 191924.2Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
27 Jan 193640.5AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Yukon-Prince Rupert, Canada
27 Jan 193640.5AppointedTitular Bishop of Rhodiapolis
7 Jun 193640.8Ordained BishopTitular Bishop of Rhodiapolis
15 Jan 194448.4AppointedVicar Apostolic of Whitehorse, Yukon, Canada
14 Nov 196570.3DiedVicar Apostolic of Whitehorse, Yukon, Canada

MicroData Summary for Jean-Louis-Antoine-Joseph Coudert:
Bishop Jean-Louis-Antoine-Joseph Coudert O.M.I. (born , died ) Vicar Apostolic of Whitehorse

  • a priest for 46.0 years
  • a bishop for 29.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013