Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Benito Cocchi

Deceased

Archbishop Emeritus of Modena-Nonantola


Events

DateAgeEventTitle
5 Nov 1934BornMinerbio
14 Mar 195924.3Ordained PriestPriest of Bologna, Italy
12 Dec 197440.1AppointedAuxiliary Bishop of Bologna, Italy
12 Dec 197440.1AppointedTitular Bishop of Zaraï
6 Jan 197540.1Ordained BishopTitular Bishop of Zaraï
22 May 198247.5AppointedBishop of Parma (-Fontevivo), Italy
12 Apr 199661.4AppointedArchbishop of Modena-Nonantola, Italy
9 Jun 199661.5InstalledArchbishop of Modena-Nonantola, Italy
27 Jan 201075.2RetiredArchbishop of Modena-Nonantola, Italy
5 May 201681.5DiedArchbishop Emeritus of Modena-Nonantola, Italy

MicroData Summary for Benito Cocchi
Archbishop Benito Cocchi (born , died ) Archbishop Emeritus of Modena-Nonantola

  • a priest for 57.1 years
  • a bishop for 41.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 27 Jan 2010
  • d: CB, 5 May 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 5 May 2016