Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Andrea Cassulo

Deceased

Apostolic Delegate to Turkey

Titular Archbishop of Leontopolis in Augustamnica


Events

DateAgeEventTitle
30 Nov 1869BornCastelletto d’Orba
23 Dec 189324.1Ordained PriestPriest of Firenze {Florence}, Italy
15 Apr 191444.4AppointedBishop of Fabriano e Matelica, Italy
24 May 191444.5Ordained BishopBishop of Fabriano e Matelica, Italy
10 Sep 191444.8InstalledBishop of Fabriano e Matelica, Italy
24 Jan 192151.2AppointedTitular Archbishop of Leontopolis in Augustamnica
24 Jan 192151.2AppointedApostolic Delegate to Egypt, Arab Republic of
7 May 192757.4AppointedApostolic Delegate to Canada
14 Jun 193666.5AppointedApostolic Nuncio to Romania
3 Jun 194777.5AppointedApostolic Delegate to Turkey
9 Jan 195282.1DiedApostolic Delegate to Turkey

MicroData Summary for Andrea Cassulo:
Archbishop Andrea Cassulo (born , died ) Apostolic Delegate of Turkey

  • a priest for 58.0 years
  • a bishop for 37.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1914, Number 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013