Catholic-Hierarchy DC

Archbishop John Hugh MacDonald

Deceased

Archbishop Emeritus of Edmonton, Alberta

Titular Archbishop of Mediana


Events

DateAgeEventTitle
3 Apr 1881BornMaryvale, Nova Scotia
21 Dec 190625.7Ordained PriestPriest of Antigonish, Nova Scotia, Canada
11 Aug 193453.4AppointedBishop of Victoria, British Columbia, Canada
25 Oct 193453.6Ordained BishopBishop of Victoria, British Columbia, Canada
12 Dec 193655.7AppointedCoadjutor Archbishop of Edmonton, Alberta, Canada
12 Dec 193655.7AppointedTitular Archbishop of Mocissus
5 Mar 193856.9SucceededArchbishop of Edmonton, Alberta, Canada
11 Aug 196483.4RetiredArchbishop of Edmonton, Alberta, Canada
11 Aug 196483.4AppointedTitular Archbishop of Mediana
17 Jan 196583.8DiedArchbishop Emeritus of Edmonton, Alberta, Canada

MicroData Summary for John Hugh MacDonald:
Archbishop John Hugh MacDonald (born , died ) Archbishop Emeritus of Edmonton

  • a priest for 58.1 years
  • a bishop for 30.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1934, Number 70

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013