Catholic-Hierarchy DC

Bishop André Bedoglouyan, I.C.P.B. †

Deceased

Patriarchal Exarch Emeritus of Jerusalem and Amman {Gerusalemme e Amman} (Armenian)

Titular Bishop of Comana Armeniae


Events

DateAgeEventTitle
18 Feb 1920BornZahleh
25 Dec 194525.8Ordained PriestPriest of Institut du Clergé Patriarcal de Bzommar
24 Jul 197151.4AppointedAuxiliary Bishop of Cilicia (Armenian), Lebanon
24 Jul 197151.4AppointedTitular Bishop of Comana Armeniae
19 Sep 197151.5Ordained BishopTitular Bishop of Comana Armeniae
5 Nov 199474.7RetiredAuxiliary Bishop of Cilicia (Armenian), Lebanon
199574.8AppointedPatriarchal Exarch of Jerusalem and Amman {Gerusalemme e Amman} (Armenian), Palestine
200180.8ResignedPatriarchal Exarch of Jerusalem and Amman {Gerusalemme e Amman} (Armenian), Palestine
13 Apr 201090.1DiedPatriarchal Exarch Emeritus of Jerusalem and Amman {Gerusalemme e Amman} (Armenian), Palestine

MicroData Summary for André Bedoglouyan:
Bishop André Bedoglouyan I.C.P.B. (born , died ) Patriarchal Exarch Emeritus of Jerusalem and Amman {Gerusalemme e Amman}

  • a priest for 64.3 years
  • a bishop for 38.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.7, 19 Jun 2015; Data: 19 Jul 2015