Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Basmadjan

Deceased

Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Armenian)

Note/Previous Titular See: (Institut du Clergé de Bzommar)


Events

DateAgeEventTitle
15 Jul 1920BornAlep
25 Dec 194525.4Ordained PriestPriest of Alep [Beroea, Halab] (Armenian), Syria
4 Jul 198464.0AppointedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Armenian), Syria
23 Sep 198464.2Ordained BishopArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Armenian), Syria
11 Dec 198868.4DiedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Armenian), Syria

MicroData Summary for Joseph Basmadjan:
Archbishop Joseph Basmadjan (born , died ) Archbishop of Alep [Beroea, Halab]

  • a priest for 43.0 years
  • a bishop for 4.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013