Catholic-Hierarchy DC

Patriarch Hemaiagh Pierre XVII Ghedighian, C.M.V. †

Deceased

Patriarch Emeritus of Cilicia (Armenian), Lebanon


Events

DateAgeEventTitle
2 Oct 1905Born
19 Oct 193025.0Ordained PriestPriest of Congregazione Mechitarista di Venezia
1965¹59.2AppointedAbbot General of Congregazione Mechitarista di Venezia
3 Mar 197165.4AppointedTitular Archbishop of Chersonesus in Zechia
30 May 197165.6Ordained BishopTitular Archbishop of Chersonesus in Zechia
3 Jul 197670.7AppointedPatriarch of Cilicia (Armenian), Lebanon
30 May 198276.6RetiredPatriarch of Cilicia (Armenian), Lebanon
28 Nov 199893.1DiedPatriarch Emeritus of Cilicia (Armenian), Lebanon

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Hemaiagh Pierre XVII Ghedighian (VIAF: 170854009)
Patriarch Hemaiagh Pierre XVII Ghedighian C.M.V. (born , died ) Patriarch Emeritus of Cilicia

EventPlace
Birth PlaceTrabzon
Ordained BishopSt. Nicolas de Teletino, College Pontifical Armenian, Church, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 68.1 years
  • a bishop for 27.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 14, Number 724

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast