Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Georges Layek

Deceased

Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
3 Apr 1922BornAlep
25 Dec 194523.7Ordained PriestPriest
13 Aug 195937.4SelectedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Armenian), Syria
26 Aug 195937.4ConfirmedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Armenian), Syria
25 Oct 195937.6Ordained BishopArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Armenian), Syria
15 Apr 198361.0DiedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Armenian), Syria

MicroData Summary for Georges Layek:
Archbishop Georges Layek (born , died ) Archbishop of Alep [Beroea, Halab]

  • a priest for 37.3 years
  • a bishop for 23.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 93

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013