Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vartan Achkarian, C.A.M. †

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Beirut {Bairut} (Armenian)

Titular Bishop of Tokat degli Armeni


Events

DateAgeEventTitle
22 Jan 1936BornHarbie
22 Jan 196125.0Ordained PriestPriest of Congregazione Mechitarista
28 Sep 198751.7AppointedCurial Bishop of Cilicia (Armenian), Lebanon
28 Sep 198751.7AppointedTitular Bishop of Tokat degli Armeni
28 Sep 198751.7AppointedAuxiliary Bishop of Beirut {Bairut} (Armenian), Lebanon
17 Jan 198852.0Ordained BishopTitular Bishop of Tokat degli Armeni
200265.9ResignedCurial Bishop of Cilicia (Armenian), Lebanon
11 Jun 201175.4RetiredAuxiliary Bishop of Beirut {Bairut} (Armenian), Lebanon
28 Jul 201276.5DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Beirut {Bairut} (Armenian), Lebanon

MicroData Summary for Vartan Achkarian:
Bishop Vartan Achkarian C.A.M. (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Beirut {Bairut}

  • a priest for 51.5 years
  • a bishop for 24.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 109, Number 9,608
  • r: Bollettino, 11 Jun 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 123, Number 11,055
  • d: CB, 31 Jul 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013