Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Fiorini Morosini, O.M.

Archbishop Emeritus of Reggio Calabria-Bova, Italy


Events

DateAgeEventTitle
27 Nov 1945 Born
8 Dec 196621.0Perpetual VowsMember of Order of the Minims
2 Aug 196923.6Ordained PriestPriest of Order of the Minims
20 Mar 200862.3AppointedBishop of Locri-Gerace (-Santa Maria di Polsi), Italy
9 May 200862.4Ordained BishopBishop of Locri-Gerace (-Santa Maria di Polsi), Italy
13 Jul 201367.6AppointedArchbishop of Reggio Calabria-Bova, Italy
9 Sep 201367.7InstalledArchbishop of Reggio Calabria-Bova, Italy
20 Mar 202175.3RetiredArchbishop of Reggio Calabria-Bova, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Fiorini Morosini
Archbishop Giuseppe Fiorini Morosini O.M. (born ) Archbishop Emeritus of Reggio Calabria-Bova

EventPlace
Birth PlacePaola
Ordained BishopSan Francesco, Basilica, Paola

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Reggio Calabria-Bova.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 20 Mar 2008
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 194, Number 15,739
  • ab: Bollettino, 13 Jul 2013
  • r: Bollettino, 20 Mar 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 1 Jul 2021

Quantcast