Catholic-Hierarchy DC

Eugène-Gabriel-Gervais-Laurent Cardinal Tisserant

Deceased

Dean of the College of Cardinals

Cardinal-Bishop of Ostia

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

Grand Master of the Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem


Events

DateAgeEventTitle
24 Mar 1884Born
4 Aug 190723.3Ordained PriestPriest of Nancy (-Toul), France
15 Nov 193046.6AppointedPro-Prefect of the Vatican Library
15 Jun 193652.2Elevated to Cardinal
18 Jun 193652.2AppointedCardinal-Deacon of Santi Vito, Modesto e Crescenzia
19 Jun 193652.2AppointedSecretary of the Congregation for the Oriental Churches
25 Jun 193753.2AppointedTitular Archbishop of Iconium
25 Jul 193753.3Ordained BishopTitular Archbishop of Iconium
13 Dec 193753.7AppointedCardinal-Priest of Santi Vito, Modesto e Crescenzia
11 Jul 193854.2AppointedPresident of the Pontifical Biblical Commission
11 Dec 193955.7AppointedCardinal-Priest of Santa Maria sopra Minerva
18 Feb 194661.9AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
13 Jan 195166.8AppointedCardinal-Bishop of Ostia
13 Jan 195166.8ConfirmedDean of the College of Cardinals
10 Mar 195166.9AppointedPrefect of the Congregation of Ceremonies
14 Sep 195773.4AppointedLibrarian of the Vatican Library
14 Sep 195773.4AppointedArchivist of the Vatican Secret Archive
11 Nov 195975.6RetiredSecretary of the Congregation for the Oriental Churches
19 Aug 196076.4AppointedGrand Master of the Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem
17 Nov 196682.6AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
29 Jun 196783.2RetiredPrefect of the Congregation of Ceremonies
27 Mar 197187.0RetiredLibrarian of the Vatican Library
27 Mar 197187.0RetiredArchivist of the Vatican Secret Archive
27 Mar 197187.0RetiredPresident of the Pontifical Biblical Commission
21 Feb 197287.9DiedDean of the College of Cardinals

MicroData Summary for Eugène-Gabriel-Gervais-Laurent Tisserant (VIAF: 36983551)
Eugène-Gabriel-Gervais-Laurent Cardinal Tisserant (born , died ) Dean of College of Cardinals

EventPlace
Birth PlaceNancy, Diocese of Nancy (-Toul), France
Ordained PriestNancy, Diocese of Nancy (-Toul), France
Ordained BishopSan Pietro, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceRegina Apostolorum Clinic, Albano Laziale, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Buried Place (Original)La Storta, Cathedral, Porto e Santa Rufina, Suburbicarian See of Porto e Santa Rufina, Italy

  • a priest for 64.5 years
  • a bishop for 34.5 years
  • a cardinal for 35.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1937, Number 43
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 5, Number 246, Ascendance
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 6, Number 264, Ascendance
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 7, Number 335, Ascendance
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 9, Number 409, Ascendance
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 11, Number 528, Ascendance
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 12, Number 610, Ascendance
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 13, Number 665, Ascendance

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast