Catholic-Hierarchy DC

Bishop André van den Bronk, S.M.A. †

Deceased

Bishop Emeritus of Parakou


Events

DateAgeEventTitle
24 Dec 1907BornVelsen, Netherlands
19 Dec 193124.0Ordained PriestPriest of Society of African Missions
30 Jul 194638.6AppointedVicar Apostolic of Delta del Nilo, Egypt
30 Jul 194638.6AppointedTitular Bishop of Tentyris
29 Dec 194639.0Ordained BishopTitular Bishop of Tentyris
15 May 195244.4AppointedBishop of Kumasi, Ghana
13 Feb 196254.1AppointedPrefect of Parakou, Benin
13 Feb 196254.1AppointedTitular Bishop of Thubunae in Numidia
10 Feb 196456.1AppointedBishop of Parakou, Benin
29 Sep 197567.8ResignedBishop of Parakou, Benin
13 May 199789.4DiedBishop Emeritus of Parakou, Benin

MicroData Summary for André van den Bronk:
Bishop André van den Bronk S.M.A. (born , died ) Bishop Emeritus of Parakou

  • a priest for 65.4 years
  • a bishop for 50.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 112

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013