Catholic-Hierarchy DC

Archbishop William Thomas Porter, S.M.A. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Cape Coast

Titular Archbishop of Lemnus


Events

DateAgeEventTitle
14 May 1887BornLiverpool, Great Britain
14 Jul 191831.2Ordained PriestPriest of Society of African Missions
8 Apr 193042.9AppointedPrefect of Northern Nigeria {Nigeria Settentrionale}
25 Apr 193345.9AppointedVicar Apostolic of Costa d’Oro {Gold Coast}, Ghana
25 Apr 193345.9AppointedTitular Bishop of Urusi
10 Sep 193346.3Ordained BishopTitular Bishop of Urusi
18 Apr 195062.9AppointedArchbishop of Cape Coast, Ghana
15 May 195972.0ResignedArchbishop of Cape Coast, Ghana
15 May 195972.0AppointedTitular Archbishop of Lemnus
16 Jun 196679.1DiedArchbishop Emeritus of Cape Coast, Ghana

MicroData Summary for William Thomas Porter:
Archbishop William Thomas Porter S.M.A. (born , died ) Archbishop Emeritus of Cape Coast

  • a priest for 47.9 years
  • a bishop for 32.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 59

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013