Catholic-Hierarchy DC

Corrado Cardinal Ursi

Deceased

Archbishop Emeritus of Napoli {Naples}

Cardinal-Priest of San Callisto


Events

DateAgeEventTitle
26 Jul 1908BornAndria
25 Jul 193123.0Ordained PriestPriest of Molfetta-Giovinazzo-Terlizzi, Italy
31 Jul 195143.0AppointedBishop of Nard˛, Italy
30 Sep 195143.2Ordained BishopBishop of Nard˛, Italy
30 Nov 196153.3AppointedArchbishop of Acerenza, Italy
10 Feb 196657.5AppointedCoadjutor Bishop of Potenza e Marsico Nuovo, Italy
23 May 196657.8AppointedArchbishop of Napoli {Naples}, Italy
26 Jun 196758.9Elevated to Cardinal
26 Jun 196758.9AppointedCardinal-Priest of San Callisto
9 May 198778.8RetiredArchbishop of Napoli {Naples}, Italy
29 Aug 200395.1DiedArchbishop Emeritus of Napoli {Naples}, Italy

MicroData Summary for Corrado Ursi:
Corrado Cardinal Ursi (born , died ) Archbishop Emeritus of Napoli {Naples}

  • a priest for 72.1 years
  • a bishop for 51.9 years
  • a cardinal for 36.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: CB
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 172, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1951, Number 102

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v2.9.9, 5 Oct 2014; Data: 5 Nov 2014