Catholic-Hierarchy DC

Bishop Armando Franco

Deceased

Bishop of Oria


Events

DateAgeEventTitle
6 May 1922BornMesagne
13 Jul 194725.2Ordained PriestPriest
25 Oct 197654.5AppointedBishop of Melfi e Rapolla, Italy
25 Oct 197654.5AppointedBishop of Venosa, Italy
9 Jan 197754.7Ordained BishopBishop of Melfi e Rapolla, Italy
12 Sep 198159.3AppointedBishop of Oria, Italy
15 Dec 199775.6DiedBishop of Oria, Italy

MicroData Summary for Armando Franco:
Bishop Armando Franco (born , died ) Bishop of Oria

  • a priest for 50.4 years
  • a bishop for 20.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 172, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013