Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Settimio Todisco

Archbishop Emeritus of Brindisi-Ostuni


Events

DateAgeEventTitle
10 May 1924 BornBrindisi
27 Jul 194723.2Ordained PriestPriest of Brindisi, Italy
15 Dec 196945.6AppointedApostolic Administrator of Molfetta-Giovinazzo-Terlizzi, Italy
15 Dec 196945.6AppointedTitular Bishop of Bigastro
15 Feb 197045.8Ordained BishopTitular Bishop of Bigastro
24 May 197551.0AppointedArchbishop of Brindisi, Italy
5 Feb 200075.7RetiredArchbishop of Brindisi-Ostuni, Italy

MicroData Summary for Settimio Todisco:
Archbishop Settimio Todisco (born ) Archbishop Emeritus of Brindisi-Ostuni

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Brindisi-Ostuni.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 172, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013