Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Cristóbal Toro

Deceased

Bishop of Antioquía


Events

DateAgeEventTitle
8 Apr 1869BornAntioquia
22 Dec 189425.7Ordained PriestPriest
18 Oct 191041.5AppointedBishop of Socorro, Colombia
4 Jun 191142.2Ordained BishopBishop of Socorro, Colombia
16 Dec 191344.7AppointedBishop of Santa Marta, Colombia
8 Feb 191747.8AppointedBishop of Antioquía-Jericó, Colombia
3 Jul 194172.2AppointedBishop of Antioquía, Colombia
16 Nov 194273.6DiedBishop of Antioquía, Colombia

MicroData Summary for Francisco Cristóbal Toro:
Bishop Francisco Cristóbal Toro (born , died ) Bishop of Antioquía

  • a priest for 47.9 years
  • a bishop for 31.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • op: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 59, and Page 347
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 43

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013