Catholic-Hierarchy DC

Bishop Mosé Higuera

Deceased

Auxiliary Bishop of Medellín

Titular Bishop of Maximianopolis in Arabia


Events

DateAgeEventTitle
20 Dec 1842BornTinasosa
1869¹26.0Ordained PriestPriest
7 Apr 187633.3AppointedAuxiliary Bishop of Santafé en Nueva Granada, Colombia
7 Apr 187633.3AppointedTitular Bishop of Maximianopolis in Arabia
19 May 187835.4Ordained BishopTitular Bishop of Maximianopolis in Arabia
4 Mar 188441.2AppointedAuxiliary Bishop of Medellín, Colombia
25 Sep 191572.8DiedAuxiliary Bishop of Medellín, Colombia

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Mosé Higuera:
Bishop Mosé Higuera (born , died ) Auxiliary Bishop of Medellín

  • a priest for 46.7 years
  • a bishop for 37.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 374

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013