Catholic-Hierarchy DC

František Cardinal Tomášek

Deceased

Archbishop Emeritus of Praha {Prague}

Cardinal-Priest of Santi Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio


Events

DateAgeEventTitle
30 Jun 1899BornStudénka
5 Jul 192223.0Ordained PriestPriest of Olomouc, Czech Republic
12 Oct 194950.3AppointedAuxiliary Bishop of Olomouc, Czech Republic
12 Oct 194950.3AppointedTitular Bishop of Butus
13 Oct 194950.3Ordained BishopTitular Bishop of Butus
18 Feb 196565.6AppointedApostolic Administrator of Praha {Prague}, Czech Republic
24 May 197676.9Elevated to CardinalIn Pectore
27 Jun 197778.0Elevated to Cardinal
27 Jun 197778.0AppointedCardinal-Priest of Santi Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio
30 Dec 197778.5AppointedArchbishop of Praha {Prague}, Czech Republic
11 Jan 197878.5InstalledArchbishop of Praha {Prague}, Czech Republic
27 Mar 199191.7RetiredArchbishop of Praha {Prague}, Czech Republic
4 Aug 199293.1DiedArchbishop Emeritus of Praha {Prague}, Czech Republic

MicroData Summary for František Tomášek:
František Cardinal Tomášek (born , died ) Archbishop Emeritus of Praha {Prague}

  • a priest for 70.1 years
  • a bishop for 42.8 years
  • a cardinal for 16.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 126
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 131
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 95

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 14 Feb 2014