Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Francis Tanner

Deceased

Bishop Emeritus of Saint Augustine, Florida


Events

DateAgeEventTitle
15 Jan 1905BornPeoria, WI
30 May 193126.4Ordained PriestPriest
18 Oct 196560.8AppointedTitular Bishop of Lamasba
21 Dec 196560.9Ordained BishopTitular Bishop of Lamasba
15 Feb 196863.1AppointedBishop of Saint Augustine, Florida, USA
21 Apr 197974.3ResignedBishop of Saint Augustine, Florida, USA
29 Jul 199489.5DiedBishop Emeritus of Saint Augustine, Florida, USA

MicroData Summary for Paul Francis Tanner:
Bishop Paul Francis Tanner (born , died ) Bishop Emeritus of Saint Augustine

  • a priest for 63.2 years
  • a bishop for 28.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v2.9.9, 5 Oct 2014; Data: 23 Oct 2014