Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Diosdado Aenlle Talamayan

Archbishop Emeritus of Tuguegarao


Events

DateAgeEventTitle
19 Oct 1932 BornManila
30 Nov 195624.1Ordained PriestPriest
20 Oct 198351.0AppointedAuxiliary Bishop of Tuguegarao, Philippines
20 Oct 198351.0AppointedTitular Bishop of Girus
12 Jan 198451.2Ordained BishopTitular Bishop of Girus
31 Jan 198653.3AppointedArchbishop of Tuguegarao, Philippines
15 Jun 201178.7RetiredArchbishop of Tuguegarao, Philippines

MicroData Summary for Diosdado Aenlle Talamayan:
Archbishop Diosdado Aenlle Talamayan (born ) Archbishop Emeritus of Tuguegarao

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Tuguegarao.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 15 Jun 2011

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013