Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Peter Alfred Sutton, O.M.I. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Keewatin-Le Pas, Manitoba


Events

DateAgeEventTitle
18 Oct 1934BornChandler
22 Oct 196026.0Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
9 May 197439.5AppointedBishop of Labrador-Schefferville, Québec, Canada
18 Jul 197439.7Ordained BishopBishop of Labrador-Schefferville, Québec, Canada
24 Jan 198651.2AppointedCoadjutor Archbishop of Keewatin-Le Pas, Manitoba, Canada
7 Nov 198652.0SucceededArchbishop of Keewatin-Le Pas, Manitoba, Canada
25 Mar 200671.4RetiredArchbishop of Keewatin-Le Pas, Manitoba, Canada
5 Sep 201580.8DiedArchbishop Emeritus of Keewatin-Le Pas, Manitoba, Canada

MicroData Summary for Peter Alfred Sutton
Archbishop Peter Alfred Sutton O.M.I. (born , died ) Archbishop Emeritus of Keewatin-Le Pas

  • a priest for 54.8 years
  • a bishop for 41.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 25 Mar 2006
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 171, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 6 Sep 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.2, 25 Jan 2016; Data: 2 Feb 2016