Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Patrick James Skinner, C.I.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Saint John’s, Newfoundland


Events

DateAgeEventTitle
9 Mar 1904BornSaint John’s, Newfoundland
30 May 192925.2Ordained PriestPriest of Congregation of Jesus and Mary
24 Jan 195045.9AppointedAuxiliary Bishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada
24 Jan 195045.9AppointedTitular Bishop of Zenobias
17 Mar 195046.0Ordained BishopTitular Bishop of Zenobias
23 Jan 195146.9AppointedArchbishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada
23 Mar 195147.0InstalledArchbishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada
28 Mar 197975.1RetiredArchbishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada
20 Sep 198884.5DiedArchbishop Emeritus of Saint John’s, Newfoundland, Canada

MicroData Summary for Patrick James Skinner:
Archbishop Patrick James Skinner C.I.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Saint John’s, Newfoundland

  • a priest for 59.3 years
  • a bishop for 38.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 20 Nov 2014