Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Juan C. Sison

Deceased

Archbishop of Nueva Segovia


Events

DateAgeEventTitle
8 Aug 1912BornVillasis
29 Mar 193623.6Ordained PriestPriest
10 May 194734.8AppointedAuxiliary Bishop of Nueva Segovia, Philippines
10 May 194734.8AppointedTitular Bishop of Limata
25 Jul 194735.0Ordained BishopTitular Bishop of Limata
20 Aug 195644.0AppointedCoadjutor Archbishop of Nueva Segovia, Philippines
20 Aug 195644.0AppointedTitular Archbishop of Nicopsis
12 Oct 196654.2SucceededArchbishop of Nueva Segovia, Philippines
12 Sep 198169.1DiedArchbishop of Nueva Segovia, Philippines

MicroData Summary for Juan C. Sison:
Archbishop Juan C. Sison (born , died ) Archbishop of Nueva Segovia

  • a priest for 45.5 years
  • a bishop for 34.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 74

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013