Catholic-Hierarchy DC

Bishop Victorino Cristobal Ligot

Deceased

Bishop of San Fernando de La Union


Events

DateAgeEventTitle
10 Mar 1924BornLaoag
21 Mar 195329.0Ordained PriestPriest of Laoag, Philippines
12 Feb 196944.9AppointedAuxiliary Bishop of Nueva Segovia, Philippines
12 Feb 196944.9AppointedTitular Bishop of Budua
27 Mar 196945.0Ordained BishopTitular Bishop of Budua
6 Feb 197045.9AppointedBishop of San Fernando de La Union, Philippines
18 Sep 198056.5DiedBishop of San Fernando de La Union, Philippines

MicroData Summary for Victorino Cristobal Ligot:
Bishop Victorino Cristobal Ligot (born , died ) Bishop of San Fernando de La Union

  • a priest for 27.5 years
  • a bishop for 11.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013