Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Artemio G. Casas

Deceased

Archbishop Emeritus of Jaro


Events

DateAgeEventTitle
20 Oct 1911BornMeycauayan
20 Mar 193826.4Ordained PriestPriest of Manila, Philippines
11 Dec 196150.1AppointedBishop of Imus, Philippines
24 Feb 196250.3Ordained BishopBishop of Imus, Philippines
4 Sep 196856.9AppointedAuxiliary Bishop of Manila, Philippines
4 Sep 196856.9AppointedTitular Bishop of Macriana Minor
11 May 197462.6AppointedArchbishop of Jaro, Philippines
24 Oct 198574.0ResignedArchbishop of Jaro, Philippines
29 Mar 198977.4DiedArchbishop Emeritus of Jaro, Philippines

MicroData Summary for Artemio G. Casas:
Archbishop Artemio G. Casas (born , died ) Archbishop Emeritus of Jaro

  • a priest for 51.0 years
  • a bishop for 27.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 16
  • r: Annuario Pontificio, Year 1989, Page 287

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 29 Sep 2013