Catholic-Hierarchy DC

Franjo Cardinal 各per

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation for the Doctrine of the Faith

Cardinal-Priest of Santi Pietro e Paolo a Via Ostiense


Events

DateAgeEventTitle
2 Oct 1905BornOsijek
26 Oct 193025.1Ordained PriestPriest of Zagreb, Croatia
22 Jul 195448.8AppointedCoadjutor Archbishop of Zagreb, Croatia
22 Jul 195448.8AppointedTitular Archbishop of Philippopolis in Thracia
21 Sep 195449.0Ordained BishopTitular Archbishop of Philippopolis in Thracia
5 Mar 196054.4SucceededArchbishop of Zagreb, Croatia
22 Feb 196559.4Elevated to Cardinal
22 Feb 196559.4AppointedCardinal-Priest of Santi Pietro e Paolo a Via Ostiense
8 Jan 196862.3AppointedPrefect of the Congregation for the Doctrine of the Faith
20 Aug 196963.9ResignedArchbishop of Zagreb, Croatia
25 Nov 198176.1RetiredPrefect of the Congregation for the Doctrine of the Faith
30 Dec 198176.2DiedPrefect Emeritus of the Congregation for the Doctrine of the Faith

MicroData Summary for Franjo 各per:
Cardinal Franjo 各per (born , died ) Prefect Emeritus of Doctrine of the Faith

  • a priest for 51.2 years
  • a bishop for 27.3 years
  • a cardinal for 16.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013