Catholic-Hierarchy DC

Bishop Josip Lach

Deceased

Auxiliary Bishop of Zagreb

Titular Bishop of Dodona


Events

DateAgeEventTitle
16 Mar 1899BornVaraždin
18 Sep 192122.5Ordained PriestPriest
11 Dec 193940.7AppointedAuxiliary Bishop of Zagreb, Croatia
11 Dec 193940.7AppointedTitular Bishop of Dodona
7 Apr 194041.1Ordained BishopTitular Bishop of Dodona
12 Sep 198384.5DiedAuxiliary Bishop of Zagreb, Croatia

MicroData Summary for Josip Lach:
Bishop Josip Lach (born , died ) Auxiliary Bishop of Zagreb

  • a priest for 62.0 years
  • a bishop for 43.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 19

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013