Catholic-Hierarchy DC

Bishop Rafail Popov

Deceased

Bishop of Bulgarian United Church (Bulgarian)


Events

DateAgeEventTitle
15 Nov 1830BornStrelcha
30 Dec 186030.1Converted
15 Aug 186130.7Ordained PriestPriest
28 Mar 186534.3AppointedApostolic Administrator of Bulgarian United Church (Bulgarian)
4 Aug 186534.7AppointedBishop of Bulgarian United Church (Bulgarian)
19 Nov 186535.0Ordained BishopBishop of Bulgarian United Church (Bulgarian)
6 Mar 187645.3DiedBishop of Bulgarian United Church (Bulgarian)

MicroData Summary for Rafail Popov
Bishop Rafail Popov (born , died ) Bishop of Bulgarian United Church

  • a priest for 14.5 years
  • a bishop for 10.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c1+: CB, 16 Aug 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 18 Aug 2016